Site Visitors:
376581
Welcome to on-line home of North Attleboro Youth Basketball

Welcome to the on-line home of North Attleboro Youth Basketball

 

 
501-3c Non-Profit Organization

Important News - March Madness Update


Congratulations to Bill Wanless and his 8th Grade Boys Red Team for winning the 8th Grade Boys Group 2 MetroWest Championship

North 72 v Waltham 57

Congratulations to Kevin Lahiff and his 8th Grade Girls Red Team for winning the 8th Grade Girls Group 2 MetroWest Championship

North 53 v Northboro 36


Girls team (left to right): Sabrina Hauer, Mackenzie Roberts, Laura Kayata, Kaylee Mankins, Emma Noreck, Lauren Pezzi, Julia Feid, Kaley Sullivan, Allie Lahiff, and Liz Smahi.

Boys team - Middle Row: Matt Seavey and Adam Falcone. Back Row: Shawn Watters, Matt Wanless, Paul Roche, Skyler Poirier, Owen Nassaney, Ryan Clemente, Jonathan James, and Josh Montague.


 

Congrats to 4th Boys White, 5th Boys White and 7th Girls White Teams for a great March Madness Run to their group final!!!!


MetroWest Basketball Website 



2015 MetroWest March Madness 

Play-Off Groups

Results

MetroWest Basketball Website

Team

Group

Seed

Game 1

 Game 2
Semi-Finals 
Finals

4th Girls – Red

G3 South

#6

 North 9 v KP 26

     KP 26 v Ashland 37

4th Boys – Red

G1

#7

North 33 v Foxboro 25

 North 37 v Franklin 40
  Newton 41 v Franklin 33 

4th Boys – White

G4 South

#5

North 27 v Dover-Sherborn 25

 North 29 v Bellingham 25 North 27 v Framingham 26
 North 28 v Watham 44

5th Girls – Red

G1

#11

North 20 v Westwood 31

 
   Raynham 48 v Norwood 45

5th Girls – White

G4 South

#6

North 14 v Franklin 19

    Lexington 27  v Dover Sherborn 38

5th Boys – Red

G2 South

#8

North 34 v KP 33

 North 23 v Easton 48   Brockton 63 v Milton 55 

5th Boys – White

G6 South

#3

North 47 v Norwood 16

North 44 v Attleboro 34


North 47 v Berkley 32
North 42 v Dover Sherborn 44

6th Girls – Red

G1

#5

North 19 v Franklin 31

    Easton 42 - Newton 27

6th Girls – White

G5 South

#5

North 32 v Mansfield 10

 North 21 v Easton 22    Easton 41 v Foxboro 29

6th Boys – Red

G1

#10

North 51 v 

Brockton 59

     Wellesley 79 - Stoughton 60

6th Boys – White

G4 South

#1

North 38 v Milford 22

North 37 v Milton 45

  Walpole 45 v Brookline 39

7th Girls – Red

G1

#8

North 36 v Milton 40

     KP 22 v Walpole 29

7th Girls – White

G4 South

#1

North 50 v Medway 31

North 34 v Brockton 29 North 41 v Waltham 38
North 39 v Dover Sherborn 51

7th Boys – Red

G3 South

#7

North 48 v Mansfield 44

 

North 34 v Dover-Sherborn 53

  Canton 51 v Arlington 56

7th Boys – White

G5 South

#3

North 45 v Attleboro 42

 

North 42 v Easton 45


Northboro 49 v Bellingham 48

8th Girls – Red

G2 South

#1

North 40 v Millis 21

North 61 v Easton54
North 55 v Woburn 45
North 53 v Northboro 36

8th Girls – White

G4 South

#3

North 39  v Mansfield 41

      Westwood 29 v Berkley 47

8th Boys – Red

G2 South

#2

North 56 v Milton 37 

North 61 v Bridgewater 47  North 77 v Lexington 64
North 72 v Waltham 57

8th Boys – White

G3 South

#12

North 40 v Franklin 46

    Stoughton 69 v Brookline 48




 

Congrats to: 

6th Grade Boys Red win the Foxboro Invitational!!!

4th Grade Boys Red win the Foxboro Invitational!!!

 

4th Grade Boys White win the Killer B!!!

?


 

 

2014-2015 Season   

 

3/1 Games

 

 

Team

 MW Age Group Rank

Div

Record

Game

4th Grade Boys Red

 7th

Div 1

7-5

North 42 v Walpole 35

 

4th Grade Boys White

 NR

Div 5

9-3

North 31 v Bellingham 47

 

4th Grade Girls

 NR

Div 3

1-11

North 22 @ Westwood 34

 

5th Grade Boys Red

 21st

Div 2

4-8

North 36 @ KP 41

 

5th Grade Boys White

 NR

Div 4

2-10

North 33 @ Bridgewater 39

 

5th Grade Girls Red

 12th

Div 1

4-8

North 31 v Mansfield 20

5th Grade Girls White

 NR

Div 4

5-7

North 13 v Medway 32

 

6th Grade Boys Red

 9th

Div 2

10-2

North 61 @ Canton 26

6th Grade Boys White

 NR

Div 3

5-7

North 39 v Mansfield 35

6th Grade Girls Red

 7th

Div 1

6-6

North 50 v Stoughton 27

 

6th Grade Girls White

 NR

Div 4

1-11

North 16 v Walpole 26

 

7th Grade Boys Red

 NR

Div 2

2-9

North 36 v Foxboro 54

 

7th Grade Boys White

 NR

Div 4

8-4

North 43 @ Attleboro 42

 

7th Grade Girls Red

 7th

Div 1

5-7

North 49 v Easton 51

7th Grade Girls White

 NR

Div 4

9-3

North 20 @ Sudbury 15

8th Grade Boys Red

 14th

Div 2

8-4

North 51 @ Canton 50

8th Grade Boys White

 NR

Div 4

10-1

North 46 v Milford 48

 

8th Grade Girls Red

 12th

Div 2

8-4

North 36  v KP 38

 

8th Grade Girls White

 NR

Div 4

8-4

North 29 @ Foxboro 45

 

 

 

 

 

 








 

Site hosting by Teamopolis Inc. | Teams | Leagues | iPhone App | Sports Directory | Tools | Contact | Privacy | Terms and Conditions | Feedback | Help | Print